GRAMY - Trójmiejskie spotkania z grami planszowymi Nasz fanpage

Fréderic Moyersoen

Fréderic Moyersoen

Fréderic Moyersoen - belgijski autor gier planszowych, autor m.in. Sabotażysty oraz Termitów – będzie obecny na spotkaniach autorskich a także poprowadzi prelekcję w czasie warsztatów dla autorów.

Znakiem rozpoznawczym Frederica jest przede wszystkim częste wykorzystywanie mechanik dedukcji, blefu, podstępów i ukrytych celów. W wielu jego grach mamy do czynienia z rosnącym napięciem, często polegającym na cichym knuciu, bądź delikatnym przeszkadzaniu większej części graczy w celu osiągnięcia swojego celu i jednoczesnego nie wykrycia tego, że to właśnie my jesteśmy rzeczonym Sabotażystą.

W młodości Frederic marzył o tym by zostać rysownikiem komiksów. Niestety po pierwszym spotkaniu z dużym wydawcą w jego kraju, zostało mu zasugerowane aby zajął się lepiej czymś innym. Był bardzo rozczarowany, ale gotowy do pracy nad jego drugą pasją jaką były filmy.

W wieku 18 lat rozpoczął naukę w Belgijskiej Szkole Filmowej. Został absolutnie zahipnotyzowany dziełem Stevena Spielberga „Szczęki”. W jego głowie pojawiło się bardzo realne marzenie zostania reżyserem filmowym na wielką skalę. Niestety, tym razem na przeszkodzie stanęły realia – w tamtych czasach produkowanie filmów w jego kraju było sztuką a nie biznesem.

Gdy po raz kolejny nie był w stanie zrealizować swoich marzeń, rzucił się w wir pracy, której daleko od jego artystycznych ambicji.

Przełom nastąpił w momencie, w którym został zwolniony. On zinterpretował to jako swoistą szansę. Jego Żona raczej jako tragedię finansową :) Wynegocjował więc z małżonką 5 miesięcy na to, by mógł zrobić coś własnego. Postanowił tworzyć gry planszowe.

Był to dla niego ciężki okres, ponieważ musiał on grać w planszówki jednocześnie nie posiadając na to funduszy. Tworzył on własne, prototypowe wersje znanych tytułów i ogrywał je w nieskończoność. Następnym jego etapem było wprowadzanie własnych poprawek do tych tytułów i w końcu dużych zmian, które zmieniały rozgrywkę.

Pierwsze jego własne gry były hybrydami gier wojennych, które rozgrywał za pomocą e-maili. Ale jego pierwszą grą wydaną w pudełkowej formie został tytuł Gouda! Gouda! (który wcześniej projektowany był jako sposób na wyjaśnienie procesu prowadzenia nauki i badań). Ale i ta droga nie była najłatwiejsza. Planowane 5 miesięcy zmieniło się w 4 lata a wydawca w końcu zauważył talent Frederica i postanowił wydać grę w serowym klimacie. I tak rozpoczęła się profesjonalna przygoda z grami.